ورود اعــضــاء

همه خدمات جوانسازی پوست جراحی صورت و گردن
بوتکس

بوتکس چیست ؟
BOTOX اسم تجاری ماده ای به نام(Botulinum) است،که توسط باکتری کلسترید یا بولینیوم ترشج شده،سپس به صورت بسیار دقیق درآمده (نظیر سایر واکسن ها)به نحوی که تاثیر آن فقط به طور موضعی در نقطه تزریق است و فاقد هرگونه عوارض عمومی در سیستم بدن انسانهای طیبعی می باشد.

این ماده با تاثیر بر روی عضله محل تزریق باعث کاهش فعالیت آن گردیده ، و مصرف آن تئسط موسسه غذا و داروی آمریکا (FDA) که معنبرترین موسسه تامین استاندارد مواد و دارویی در دنیا می باشد مورد تایید قرار گرفته و از سال 1989 برای مصرف در بیمارانی که دچار اسپاسم عضلات در نواحی مختلف بدن شده بودند مورد استفاده قرار می گرفته ، و از سال 1990 انستیتو سلامت ملی آمریکا مصرف آن را برای بدن انسان ضرر تشخیص داده است.

 موارد مصرف BOTOX در زیبایی صورت :
BOTOX امروزه به صورت گسترده ای در دنیا برای اصلاح چروک های ناشی از فعالیت زیاد انقباض عضلات صورت مصرف می شود . این خطوط که در دسته بندی چین و چروکهای صورت جزء دسته دوم قرار گرفته ، معمولأ با آغاز دوران میانسالی شروع به ظاهر شدن کرده ، بطوریکه با ایجاد خطوط عمیق در نواحی مختلف صورت موجب به وجود آمدن چهره ای خسته و عصبی می شود و چهره شاداب و با طراوت فرد جای خود را به صورتی اخمو و افسرده و عصبی می دهد . که این خود علاوه بر تاثیر منفی در روابط کاری اجتماعی چهره وی را خسته و مسن تر نشان می دهد . بنحوی که این افراد مکررا توسط دیگران در رابطه با نارضایتی و مشکلات زندگی مورد پرسش قرار میگیرند.

 نواحی مجاز تزریق BOTOX در سر و گردن :
نواحی از صورت که با تزریق BOTOXاصلاح می شوند عبارتند از :
1- خطوط اطراف چشم : که اصطلاحا خطوط خنده نامیده شده و به علت انقباض بیش از حد عضله حلقوی چشمی (Orbiculris occouli) ایجاد می شود . این خطوط چشم را خسته و پیر نشان می دهند و به هنگام خندیدن بعلت انقباض عضله این ناحیه بتدریج سبب شکسته شدن پوست قسمت خارجی حدقه چشم گردیده که اصلاح آن در صورت عمیق تر شدن بسیار مشکل است .
2- خطوط اخم : که بین دو ابرو چروک عمیق طولی به شکل یک یا دو خط موازی عمودی II ایجاد می کنند . که ناشی از انقباض عضله اخم (Corregatore و Procerrous)می باشد و در صورت عدم اصلاح آن با عمیق تر شدن خطوط ، زمینه شکستگی پوست ناحیه مربوط را بوجود آورده که اصلاح کامل آن اگر چه ناممکن نمی باشد ، لیکن بسیار مشکل است .
3- خطوط عرضی پیشانی (Frontal lines) : که به صورت خطوط عمیق و عریض بر روی پیشانی مشاهده می شود و ناشی از انقباض عضله (Frontalis) است ، این خطوط جزء اولین چروکهایی می باشد که در میانسالی ظاهر شده و مرز جوانی را از میانسالی جدا می سازد و در صورت عدم اصلاح ، چروک میانسالی عمیق تر شده و پوست را می شکند بنحوی که اصلاح آن بسیار مشکل خواهد بود . لذا بهتر است در موقع دیدن اولین علائم بروز خطوط پیشانی اقدام به تزریق BOTOX گردد.
4- خطوط عمودی پشت لب و دور دهان : که به صورت خطوطی عمود بر لبها از اواخر میانسالی ظاهر شده و به تدریج عمیق می گردد . این خطوط به علت انقباض و فعالیت زیاد عضله حلقوی دهانی (Or Bicularris Oris) ایجاد می گردد و بسیاری از خانم ها نسبت به وجود آن حساس هستند .
5- انقباض عضلات پوست گردنی : انقباض عضلات چسبنده به پوست گردن سبب ایجاد چروکهای عمیق طولی و عرضی در پوست نواحی مختلف گردن می گردد . و از اواخر دوره میانسالی آغاز و بتدریج عمیق می گردد و منجر به ایجاد دو باند طولی در جلوی گردن می شود . خطوط عرضی متعددی را در گردن ایجاد می نماید.
6- از موارد دیگر استفاده BOTOX می توان به کارگیری آن در افرادی که دارای ticهای صورت می باشند اشاره کرد و همچنین چنانچه BOTOX به صورت دقیق و حساب شده تزریق گردد میتوان از آن برای حالت دادن و یا بالا بردن ابروها در زنان جوان که از محل استقرار ابروی خود ناراضی هستند استفاده نمود.
توجه : لازم به یاد آوری است که طول اثر این ماده به طور متوسط 6-4 ماه است و هر 6 ماه یکبار تزریق آن باید تکرار شود و صرفا در بهبود چروک هایی که ناشی از انقباض عضلات می باشند موثر است .

 چه کسانی نمی توانند از BOTOX استفاده کنند :
زنان باردار ، زنان شیرده ، بیماران مبتلا به بیماریهای (عصبی ، عضلانی) نظیر میاستنی گراویس و مولتپل اسکلروزیس (MS)

 مصرف BOTOX در موارد زیر با احتیاط تلقی می شود :
1- حساسیت به پروتئین تخم مرغ و واکنش های شدید آلرژیک
2- مصرف اخیر داروهایی نظیر (جنتامایسین ، استرپتومایسین ، کانامایسین)

 دستورات بعد از تزریق BOTOX :
1- بهتر است پس از تزریق BOTOX تا چند ساعت عضله را به حرکت در آورید .
2- بهتر است تا 4 ساعت پس از تزریق از دراز کشیدن و خوابیدن خودداری نمائید .
3- بهتر است تا یک هفته بر روی صورت نخوابید .
4- ضروریست از هرگونه دستکاری و ماساژ ناحیه تزریق شده خودداری نمائید .

 لازم به ذکر است که تا کنون هیچ گونه عارضه عمومی در مصرف این دارو در دنیا گزارش نشده است. و تنها عارضه تزریق BOTOX مربوط به نحوه تزریق می باشد . لذا پزشک شما می باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشد و بتواند با بکار بردن مقدار و محل مناسب تزریق از عوارضی نظیر افتادگی پلک و افتادگی ابرو که فقط در اثر تزریق در محل غلط بوجود می آید ، پیشگیری نماید اگر چه این عوارض نیزکاملا برگشت پذیر هستند ولی ضروری است از ایجاد آن جداً پیشگیری به عمل آید ، پس با کسب اطمینان لازم از تبحر و تجربه کافی پزشک خود در این زمینه اقدام به تزریق نمائید
گالری تصاویر

نظــرات کاربران

ساعت کاری :
با تعیین وقت قبلی
آدرس :
ايران، تهران، خيابان ولیعصر، باغ فردوس، برج فردوس، طبقه 5، واحد 28 ایران، تهران، شهرک غرب، فاز 5، خيابان سيمای ايران، بیمارستان لاله امارات
تلفن تماس :
22706595 ، 22706595
پست الکترونیکی :
dr.ghaisarioffice@yahoo.com
آدرس وب سایت :
http://www.drghaisari.com