ورود اعــضــاء

همه خدمات جوانسازی پوست جراحی صورت و گردن
اصلاح چین و چروک های صورت

لایه بردار​ی توسط لیزر

Facial skin Resurfacing with Laser استفاده از لیزر برای لایه برداری پوست در سال های اخیر مورد استقبال بسیار خوبی قرار گرفته است و با توجه به توانمندی لیزر در انجام کارهای متفاوت در صنعت و فضا انتظارات فراوانی را در زمینه پزشکی ایجاد کرده است. که در نتیجه، آشنایی صحیح و علمی از انواع لیزر ها و آثار درمانی و عوارض آنها برای همه ضرورت دارد.

تا قبل از ورود لیزر، تراشیدن پوست (Derm abrasion) به منظور تحریک پوست به کلاژن سازی و جوانسازی صورت توسط ابزار و وسایل گوناگون مکانیکی و پیلینگ شیمیایی با استفاده از مواد مختلف به منظور اصلاح چین و چروکهای ظریف پوست و اصلاح آثار و علائم (Scar) جراحی ها استفاده می گردید . ولی به علت غیر قابل کنترل بودن میزان عمق لایه برداری و صدمات نواحی عمیق تر پوست و در نتیجه بروز عوارض متعدد نظیر خونریزی ، اسکار بعد از عمل ، تغییر رنگ های شدید پوست نظیر پررنگی و کم رنگی منطقه ای به علت تحریک و یا صدمه سلول های رنگدانه ای امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند . در حالیکه لیزر به علت قابل کنترل بودن میزان سطح و عمق تابش اشعه ، لایه برداری را به میزان دلخواه و دقیق عملی می سازد . اولین گروه لیزرهای مورد استفاده در لایه برداری پوست ، لیزر CO2 بوده که از دهه 1990 به عنوان متداول ترین نوع لیزر پوست مورد استفاده قرار گرفته است . این لیزر که با مکانیسم ablation (سوزاندن) سلول های پوست و جمع کردن پوست و تحریک به کلاژن سازی موجب اصلاح چروکهای پوست صورت می گردید به تدریج به علت بروز عوارضی نظیر : نیاز به انجام بیهوشی حین کار ، طولانی بودن زمان بهبودی و مراقبت و درمان بعد از لیزر و همچنین ایجاد تغییر رنگهای ناخواسته بصورت بی رنگی و پررنگی پوست بعد از تاباندن لیزر ، استفاده از لیزر CO2 به منظور رفع چین و چروک های صورت امروزه به تدریج کاهش یافته ، لیکن کارخانجات سازنده دستگاههای لیزر و متخصصان پوست و زیبایی با مطالعه بیشتر بر روی ساختمان فیزیولوژی و تغییرات به وجود آمده در پوست پس از انجام لیزر CO2 به تدریج با تغییر در پالس ، فرکانس و زمان تابش اشعه لیزر و همچنین استفاده از اسکنر های مختلف میزان عوارض حاصله را کاهش داده و امروزه دستگاههای پیشرفته لیزر CO2 با استفاده از پالسهای بیشتر و زمان تابش به مراتب کوتاهتر در اشکال عوارض و آثار سوختگی کمتری را ایجاد می کنند اما با پیشرفت در ساخت لیزرهای جدیدتر و نیاز به استفاده از روشهای غیر تهاجمی و سالمتر ، امروزه به تدریج لیزر CO2 در معالجه پوست صورت جای خود را به لیزرهای جدیدتر داده است .

لیزر اربیوم (Erbium yag)

لیزر (اربیوم یگ) نسل دوم لیزر های لایه برداری پوست می باشد که با طول موج 2940 نانومتر و تولید انرژی در حدود نور مادون قرمز و قابلیت جذب اشعه توسط آب موجود در سلول و قابل کنترل بودن عمق تاثیر اشعه سبب گردیده که از آثار حرارت اشعه کاسته شده و با انجام یک لایه برداری قابل کنترل تر و طول زمان بهبودی به مراتب کوتاه تر از لیزر CO2 به تدریج جایگزین لیزر CO2 در انجام لایه برداری های سطحی پوست به طور سر پایی شود و بر خلاف لیزر CO2 که تنها برای افراد سفید پوست و بور و روشن قابل استفاده می باشد ، لیزر اربیوم توانایی کار بر روی پوست های دیگر را نیز دارد و بر روی نواحی دست و گردن نیز قابل استفاده می باشد .

لیزر اربیوم که با مکانیسم تبخیر آب سلولی سبب انهدام سلول های سطحی و مرده پوست می شود ، لایه سطحی پوست را با عمق کمتری به تدریج برداشته و برای درمان چروک های سطحی در نواحی نظیر اطراف چشم ، اطراف دهان ، پوست صورت و گردن ، پشت دست ها قابل استفاده است باید توجه داشت که استفاده از لیزرهای لایه بردار تنها در بهبود چین و چروک های ظریف پوست که در حالت طبیعی و بدون حرکت عضلات صورت دیده می شوند موثر است و لذا کاربردی در بهبود چروک های عمیق نظیر چروک بینی و لب (Naso Labial Fold) و چروک و شکست های عمیق بین دو ابرو در اثر اخم کردن زیاد (glabella Fold) بسیار محدود و غیر موثر است همچنین چروک های دینامیک نظیر خطوطی که در اثر حرکات عضلات صورت ایجاد می شود قابل کنترل و درمان با لیزر نمی باشد و می باید از روش های دیگر نظیر استفاده از تزریق BOTOX یا پرکننده ها Filler و یا جراحی Lifting استفاده نمود . (که در فصول بعدی به شرح آنها خواهیم پرداخت)

باید توجه داشت که انجام مراقبت های زیر در استفاده از لیزر های لایه بردار بسیار کمک کننده است :

1- استفاده از بی رنگ کننده های پوست نظیر هیدروکینون چند هفته قبل انجام لیزر پیشنهاد می شود تا میزان تحریک پذیری سلول های رنگدانه ای پوست را به حداقل برساند.

2- مراقبت کامل از تابش اشعه آفتاب تا 3 ماه پس از انجام لیزر CO2 و یک ماه پس از انجام لیزر اربیوم یک ، ضروری است . لذا بهتر است در کشور ما در فصول تابستان استفاده نشود و بهترین زمان برای انجام لیزر بین ماه های آبان ماه تا اسفند ماه می باشد.

3- استفاده از داروهای ضد ویروس تب خال در بیمارانی که سابقه بروز تبخال دارند لذا چنانچه سابقه بروز تبخال در هر نواحی صورت را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

4- آبرسانی موثر و مفید پس از لیزر که معمولا 24 تا 48 ساعت پس از انجام لیزر بعد از باز کردن پانسمان اولیه صورت می گیرد و توسط شستشوی صورت بطور مکرر با سرم فیزیولوژی و یا کرم های مخصوص انجام می گیرد

5- بهتر است لیزر های لایه بردار را در فصولی که آفتاب کمتری وجود دارد انجام داد .

6- امتناع از کندن پوسته ایجاد شده بعد از لیزر سبب جلوگیری از ایجاد اسکار و تغییر رنگهای ناخواسته پوست می شود . لذا به هیچ عنوان دلمه ها یا پوسته های ایجاد شده را نکنید.

موارد استفاده از لیزر های CO2 و اربیوم عبارتند از :

1- اصلاح چین و چروک های ظریف که در حالت عادی بر روی پوست صورت دیده می شوند .(دسته اول)

2- تراشیدن اسکار اعمال جراحی قبلی و یا اسکار جوش های صورت .

3- اصلاح نسوج کلوئید که با دو مکانیسم الف : کاهش حجم کلوئید ب: کاهش تغییر رنگ کلوئید انجام می شود .

4- ضایعات برجسته پوست نظیر ضایعات کراتوز پوستی که در اثر سن یا تابش آفتاب ایجاد می شود.

مواردی که لیزر موثر نمی باشد یا ناکافی است :

1- خطوط دینامیک صورت که در اثر حرکات عضلات صورت ایجاد می شود .

2- شکست های عمیق صورت نظیر خط خنده ، (بینی لب) و خط اخم شدید

3- افتادگی و شل شدن پوست بر اثر افزایش سن

4- خطوط و چروک های نواحی غیر از صورت ، دست و گردن

مواردی که استفاده از لیزر های لایه بردار CO2 و اربیوم ممنوع است :

1- تب خال فعال

2- سابقه استفاده از کرم ریتنوئین (به فاصله کمی قبل از لیزر)

3- پوست های خیلی تیره (تیپ 5 و 6)

4- سابقه بیماری های مزمن نظیر دیابت و نارسائی کلیه ، اختلال ایمنی ، بیماری های هپاتیت و ایدز

5- استفاده در نواحی کلوئید ساز یا در بیمارانی که سابقه بروز کلوئید دارند.

6- در کسانی که آزمایش خون آنها Hiv مثبت HBC-AG HBS-AG مثبت هستند.

توجه : بعد از لیزر CO2 و اربیوم به مدت 72 ساعت پوست متورم و صورتی رنگ می شود در صورتیکه پانسمان بر روی محل لیزر شده دارید بعد از 24 ساعت می توانید با حمام کردن به آهستگی پانسمان را برداشته و با استفاده از شامپو های خنثی حمام کنید سپس روزانه با استفاده از سرم فیزیولوژی سطح لیزر شده را بطور مکرر مرطوب نگه دارید و از کرم های ضد آفتاب و مرطوب کننده به طور روزانه استفاده نمائید تا تغییر رنگ بوجود آمده در سطح پوست به تدریج رفع شود.

برای عادی شدن پوست و دیدن نتیجه لیزر انجام شده چند ماهی وقت لازم است و باید توجه داشته باشید که نتایج بدست آمده دائمی نمی باشد و ضروری است مراقبت های ضروری از پوست را تداوم بخشید.

لیزر Nlite

با تکامل ساخت لیزر های تخصصی و به منظور پیشگیری از صدمات و عوارض پوستی ناشی از آن و تسهیل انجام آن بطور سرپائی ، از سال 1995 محققین فیزیک لیزر سیستمی را ابداع نمودند که با تابش آن به پوست ، سنتز کلاژن را به میزان قابل توجهی تحریک نموده و افزایش داده هیچگونه آسیبی به ساختارهای دیگر پوستی وارد نمی کند .

لیزرهایی که پیش از (Nlite) ساخته شده اند همگی با سوزاندن لایه ای از پوست و تحریک حرارتی لایه های عمقی پوست – سبب انقباض فیبرهای کلاژن گردیده و بدون هیچگونه تغییری در میزان کلاژن پوست – چین و چروک ها را صاف می نمودند . لیکن لیزر Nlite با اثر اختصاص بر روی لایه عمقی پوست ضمن منظم کردن فیبر های کلاژن ساخت و ساز آن را نیز افزایش می دهد و لذا سبب تقویت آستر (Derm) پوست می گردد.

لیزر Nlite بعد از 5 سال مطالعه و کار مداوم کلینیکی در سال 2000 به دنیا معرفی شد و موفق به دریافت مدرک FDA (موسسه دارو و غذایی آمریکا) برای مصرف پزشکی و درمانی شد.

از مزایای استفاده از لیزر Nlite می توان موارد زیر را نام برد :

1- انجام لیزر بطور سرپایی بدون نیاز به استفاده از داروهای بی حس کننده ، بی هوش کننده و مسکن

2- عدم بروز علائم نظیر تورم ، سوختگی و تغییر رنگ بعد از لیزر

3- قابل استفاده بودن در تمام فصول سال

4- بعلت عدم اثر بر سلول های رنگدانه ای پوست هیچگونه تغییری در رنگ پوست ایجاد نمی نماید.

5- بلافاصله بعد از انجام لیزر می توان به کار روزمره و اداری برگشت با توجه به اینکه مکانیسم اثرلیزر Nlite ، علائم و نشانه های بهبودی پوست بتدریج و بطور بطئی خود را ظاهر می کند.

بروز نتایج درمانی آن معمولا 3-6 ماه زمان نیاز دارد و می باید هر سال یک یا دوبار آنرا تکرار نمود . باید بخاطر داشت که عاداتی نظیر مصرف سیگار عدم استفاده از محافظ های آفتاب در مقابل نور ، مصرف مرتب و طولانی داروهایی نظیر دیکلوفناک ،ایبوپروفن ، آسپرین ، ایندومتاسین و آنتی هیستامینیک اثرات مفید لیزر را کاهش می دهند.

گالری تصاویر

نظــرات کاربران

ساعت کاری :
با تعیین وقت قبلی
آدرس :
ايران، تهران، خيابان ولیعصر، باغ فردوس، برج فردوس، طبقه 5، واحد 28 ایران، تهران، شهرک غرب، فاز 5، خيابان سيمای ايران، بیمارستان لاله امارات
تلفن تماس :
22706595 ، 22706595
پست الکترونیکی :
dr.ghaisarioffice@yahoo.com
آدرس وب سایت :
http://www.drghaisari.com