ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
30 آبان 1394
ترميم مو با استفاده از سلول هاي بنيادي
ترميم موي طبيعي با استفاده از سلول هاي بنيادي پوست امكان پذير شد.

يك گروه از محققين دانشگاهي در توكيو به تازگي روش استفاده از سلول هاي بنيادي در ترميم فوليكول موي طبيعي را با موفقيت به انجام رسانيدند.
بر اساس اين گزارش، اين گروه مطالعاتي به سرپرستي پروفسور تاكاشي با استفاده از روش مهندسي زيستي جاي گزيني اندام و به كارگيري سلول هاي بنيادي بالغين توانستند فوليكول هاي آسيب ديده موي سر را كه امكان رشد نداشتند را مجددا ترميم و به حالت اوليه برگردانند.
جايگزيني سلول هاي بنيادي كه امكان استعداد تبديل شدن به سلول زاياي مو را دارند براي نخستين بار در جهان اتفاق مي افتد و به پزشكان پوست و مو اين اميد را مي دهد كه در آينده اي نزديك درمان انواع طاسي هاي سر به آساني انجام شود.
هم اكنون در سراسر جهان دانشمندان زيادي با استفاده از سلول هاي بنيادي بالغين، كار ترميم بافت هاي بدن از جمله كبد، پانكراس و پوست طبيعي را آغاز كرده اند و استفاده از سلول هاي بنيادي در آينده اي نزديك، انقلاب عظيمي را در درمان بيمارهاي ايجاد خواهد كرد.

ترمیم مو

سلولهای بنیادی را به سه دسته تقسیم می کنند:

  • تاتی پتانسیل

    که منشاء جنینی دارند و به همه سلول ها تبدیل می شوند و آنها را باید از جنین یا بند ناف گرفت.
  • سلول های پلوری پتانسیل

    که به خیلی از سلول ها تبدیل می شوند و از جنین در مرحله ای که شامل هشت سلول است گرفته می شود.
  • سلول های مولتی پتانسیل

    که به انواع خاصی از سلول ها تبدیل می شوند. نمونه آنها سلول های مغز استخوان و سلول های بالژ فولیکول مو است که منشاء جنینی ندارند و در بدن هر شخص به فراوانی یافت می شوند. سلول های بالژ هم رو به بالا رفته و کراتینوسیت و ملانوسیت یعنی اپیدرم را می سازد و هم رو به پایین رفته و به کمک سلول های همبندی پیاز مو را می سازد. برحسب بعضی تجربیات سلول های بالژ شخصی غریبه بر روی شخص دیگر ریجکت نمی شود! امروزه سلول های بالژ را کشت داده و آن را زیستار می نامند. آرپی گرفت که براس سوخت به کار می رود از کشت پوست ختنه گاه به دست آمده و امروزه کاری متداول است.

سلول‌های بنیادی که در ناحیه پیاز مو قرار دارد، توانایی تبدیل به لایه سطحی پوست فولیکول مو، غدد چربی و کمک به ترمیم پوست بعد از جراحت را دارد

کاشت مو با سلول بنیتدی

 

در روش کاشت سلولهای بنیادی فولیکول مو واکنش متقابل سلولهای بنیادی فولیکول مو hair follicle stem cell )FSC) با سلولهای مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.
در پروژه پیوند سلولهای درمال پاپیلای انسانی، نمونه کوچکی از فولیکولهای مو در طول یک پروسه جراحی تحت بی حسی موضعی از اسکالپ بیمار برداشته می شود. این سلولها از بقایای فولیکول مو جدا می گردد. و در یک محیط کشت مناسب در طول 3 هفته تکثیر شده و به صورت سوسپانسیون استریل در یک محیط انتقال مخصوص تزریق می گردد. تزریقات بصورت سطحی انجام شده و به دنبال این عمل، رویش موی جدید بعد از تقریباً 3 ماه اتفاق می افتد. کاربرد کلینیکی این روش در مطالعات متفاوت است. فاز 1 این پروژه در 7 داوطلب در انگلستان صورت گرفت و نتایج منفی گزارش شد ولی در فاز II که  در حال انجام است بصورت کلی موهای ایجاد شده، 40% افزایش موها در هر سایز 18% افزایش مو با قطر بیشتر از 30 میکرون بوده است.

تکنیک کاشت سلولهای بنیادی فولیکول مو در حال حاضر در ایران برای اولین بار در فاز حیوانی با نتایج قابل قبولی همراه بوده است ولی در انسان هنوز به نتایج قطعی نرسیده است که امید است در آینده نزدیک بتواند تحولی در درمان ریزش مو ایجاد کند.

 با پریتی میکرز همیشه اطلاعات خود را راجع به زیبایی به روز نگه دارید.

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه