ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
16 فروردین 1395
آیا خانم ها می توانند موی طبیعی بکارند؟
کاشت موی طبیعی، افق جدیدی را در درمان کم‌پشتی و یا طاسی سر گشوده است. آیا کاشت مو در خانم‌ها نیز به خوبی آقایان جواب می‌دهد؟

کاشتن یا نکاشتن؟

پاسخ به این سوال، مثبت است و باید گفت کاشت موی طبیعی در خانم‌ها هم مانند آقایان با نتایج درخشانی همراه است. متاسفانه خانم‌ها به خاطر داشتن دو باور غلط، کمتر متقاضی کاشت موی طبیعی هستند. این دو باور عبارتند از: الف) بیشتر خانم‌ها فکر می‌کنند کاشت موی طبیعی یک عمل مردانه بوده و برای خانم‌ها نامناسب است و حداکثر برای ترمیم ابرو یا مژه کاربرد دارد. این تصور قبلا برای عمل زیبایی بینی هم وجود داشت و مردان، رینوپلاستی را زنانه می‌دانستند. ب) بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند موهای کاشته شده طبیعی نیست و به‌اندازه موهای بلند خانم‌ها رشد نمی‌کند.

کاشت مو

چه کسانی واجد شرایط کاشت مو نیستند

مساله‌ای که حتما در این رابطه باید به آن توجه شود، این است که همه خانم‌هایی هم که با شکایت از کم‌پشتی موهای سر برای کاشت مو به کلینیک مراجعه می‌کنند، واجد شرایط کاشت مو نیستند. دلایل این امر در نکته‌های زیر نهفته است.

ریزش موی موقت:

ریزش مو در مردان کاملا ارثی و دائمی است اما در خانم‌ها ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که موقتا موجب ریزش مو شده است. طبیعتا در این موارد نیازی به کاشت نیست بلکه با برطرف کردن عامل مورد نظر، ریزش موها نیز متوقف می‌شود. عواملی که به طور موقت موجب ریزش مو در خانم‌ها می‌شوند، عبارتند از: کم‌خونی شدید ناشی از فقر آهن، تغییرات هورمونی، رژیم‌های غذایی غیراصولی، مصرف برخی از داروها، زایمان و دوران شیردهی، قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری، استرس‌های شدید روحی و جسمی و علل دیگر.
کاشت مو در خانم ها

انتظارات غیرواقعی:

انتظارات بسیاری از خانم‌ها از کاشت موی طبیعی، منطقی و دست یافتنی نیست. بیشتر خانم‌ها انتظار پرپشتی کامل موها را دارند. این گروه توقع دارند با یک جلسه کاشت موی طبیعی، موها مانند دوران بلوغ، پرپشت شده و پوست سر دیده نشود. باید به بیماران یاد‌آوری کرد که هدف از کاشت موی طبیعی، تنها افزایش تراکم نسبت به شرایط قبلی است و اگر تراکم یا پرپشتی بیشتری در نظر باشد، باید این کار را تکرار کنند. متاسفانه درصد کمی از خانم‌ها واقع‌گرا بوده و یا چون از درمان‌های دارویی خسته شده‌اند، حتی از بهبود ‌اندک ظاهر خود استقبال می‌کنند. به طور کلی توصیه می‌شود خانم‌ها قبل از کاشت موی طبیعی، چندین عکس از سر خود تهیه کنند تا بعد از رویش موهای کاشته شده (که گاهی تا یک سال طول می‌کشد) وضعیت سر خود را با عکس‌ها مقایسه کنند و متوجه تغییرات مثبت در تراکم و پرپشتی موها شوند.

تراشیدن موها:

معمولا در خانم‌ها، ناحیه طاسی کاملا بدون مو نیست و موهای نازک و کوتاه زیادی وجود دارد. معمولا پیش از کاشت لازم است موهای آن ناحیه تراشیده شود که موردپسند خانم‌ها نیست. این مساله بسیار مهم بوده و خیلی از خانم‌ها فقط به خاطر کوتاه کردن موها از عمل کاشت مو منصرف می‌شوند.

 

تغییر شکل و محل خط موی پیشانی

کاشت موی طبیعی

یکی دیگر از کاربردهای کاشت موی طبیعی، تغییر شکل و یا محل خط موی پیشانی است. بعضی از خانم‌ها به طور ارثی و بعضی به علت ریزش مو، دارای پیشانی بلندی هستند و خط مو به ویژه در دو گوشه سر، عقب رفته و حالت مردانه پیدا کرده است. به نحوی که وقتی موها را به عقب شانه کرده و پشت سر می‌بندند، بلندی پیشانی نمایان می‌شود. این وضعیت، چهره مردانه خشنی ایجاد می‌کند که تنها راه علاج، طراحی خط موی جدید زنانه و کاشت موهای ظریف به شکل متراکم است.

 ریزش مو به صورت گسترده و پخش

علل ریزش مو

در این حالت همه پوست سر به صورت یکدست دچار ریزش مو شده است. این فرم طاسی در خانم ها بسیار شایع می باشد و در آن نه تنها تعداد موها کاهش یافته بلکه قطر هر تار مو نیز کم شده است. نظر به اینکه ریزش مو در این بیماری گسترده و پخش است و منطقه دهنده موها در پشت سر نیز درگیر می باشد، لذا این افراد انتخاب خوبی برای پیوند موی طبیعی نمی باشند و این کار به صلاح آنها نمی باشد. بر خلاف نوع قبلی ریزش مو در خانم ها، این فرم طاسی در خانم ها دارای علل متنوعی به غیر از مسئله توارث می باشد و لذا لازم است که شخص مبتلا مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته و نوع درمان وی نیز به دقت تعیین گردد.

ذکر این نکته ضروری است که در همه انسان ها (چه خانم و چه آقا) با گذشت زمان و پیر شدن، فرق سر بازتر شده و موهای تمامی قسمت های سر نازک تر و کمتر  می گردند. این یک پدیده طبیعی بوده و دیده شده است که تا سن 50 سالگی حدود نصف خانم ها دارای درجاتی از کم شدن و نازک شدن موها گردیده اند. با شروع یائسگی این مسئله مشخص تر و شدید تر می گردد و حتی به دلیل افزایش نسبی میزان تستوسترون در زمان یائسگی، تعداد موهای جلوی سر نیز مقداری کاهش می یابد. ولی همان طور که گفته شد طاسی وسیع و کامل خیلی بندرت در خانم ها مشاهده می گردد.

علل  ریزش مو به صورت گسترده و پخش عبارتند از:

کاشت

1-سن:

به این معنی که اکثریت سالمندان نسبت به زمان جوانی دارای موهای کمتر و نازک تری هستند.

2-وراثت:

در برخی اشخاص به صورت ارثی با پیر شدن موهای همه سر کمتر و نازک تر می شوند.

3- اختلالات هورمونی:

به خصوص مشکلات تیروئید و سایر بیماری های هورمونی که موجب ترشح بیش از حد هورمون های مردانه می گردند.

4- داروها:

مانند قرص ضد حاملگی، داروهای ضد مالاریا، داروهای ضد تشنج، داروهای ضد پارکینسون، داروهای تیروئید، داروهای پایین آورنده چربی خون، داروی ضد جوش غرور جوانی به نام ایزوترتینوین (آکوتان)، داروهای ضد فشارخون، داروهای ضد سرطان، داروهای اعصاب، داروهای رقیق کننده خون، داروهای پایین آورنده کلسترول، داروهای ضد نقرس، داروهای ضد التهاب مثل انواع کورتون، مقادیر بالای ویتامین A و تریپتوفان و داروهای مخدر مثل کوکائین.

5- استرس های روحی شدید:

که معمولا 2 تا 3 ماه بعد باعث ریزش مو می شوند. به نظر می رسد که فولیکول های موی زنان در برابر فشارهای عصبی آسیب پذیرتر از آقایان است و لذا به دنبال مشکلات روحی بیشتر و وسیع تر دچار ریزش گسترده موی سر می گردند..

6- بیماری های بدنی شدید:

از هر نوع به خصوص تب بالا و عفونت شدید که معمولا 2 تا 3 ماه بعد باعث ریزش مو شده و متعاقب بهبودی کامل موها دوباره در می آیند.

7- زایمان:

که معمولا چند ماه پس از آن تعداد زیادی از موها ریخته ولی غالبا همه آنها مجددا در می آیند.

8- بیماری های عمومی بدن:

که ماهیت مزمن و طول کشیده دارند.

9- آسیب ناشی از رنگ مو، اکسیدان، صاف کننده های مو:

و به طور کلی هرگونه دستکاری مو به صورت طولانی و مرتب

10- مشکلات زنانه:

مانند تومورهای تخمدان

11- اعمال جراحی و بیهوشی عمومی

12- کم کردن وزن به صورت شدید و ناگهانی:

به خصوص با رژیم های غذایی نامناسب و غلط

13- برخی بیماری های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس در پوست سر:

موجب نازک شدن موها شده ولی اغلب با برطرف شدن آنها مشکل موها نیز برطرف می گردد.

14- کم خونی:

مثل فقر آهن به خصوص در خانم هایی که گیاهخوار هستند.

جراحی ترمیم مو

در صورتی که خانمی دارای ریزش مو به صورت گسترده و پخش باشد و علایم زیر در وی دیده شود بایستی تست های آزمایشگاهی لازم از طرف پزشک معالج برای ایشان درخواست شود، زیرا این احتمال هست که میزان هورمون های مردانه در خون او بالاتر از حد نرمال باشد:

نامنظمی در عادت ماهیانه به خصوص اگر این مسئله به مدت طولانی اتفاق افتاده باشد، جوش غرور جوانی (آکنه) به صورت شدید و همراه با کیست، موهای زاید در صورت و بدن، وجود علایم و صفات مردانه مانند کلفت شدن صدا، نازایی و ترشح شیر از پستان ها.

این فکر اشتباه است که صرفا به دلیل کم پشتی موها از اقداماتی نظیر رنگ کردن مو، استفاده از اسپری و ژل پرهیز کنیم با این تصور که این کارها برای موهای کم پشت و نازک ضرر دارند. کار درست و منطقی این است که تعداد انجام این اقدامات را کاهش دهیم ولی انجام به موقع آنها نه تنها باعث خوش حالت شدن موها می گردد بلکه با کاهش استرس فرد می تواند در رشد بعدی موها مثمر ثمر باشد. بایستی متذکر شد که استفاده از اکسیدان (بلیچ کننده های مو) و موادی که موها را صاف می کنند (مثل گلت) اکیدا ممنوع هستند.

کوتاه نگه داشتن موهای کم پشت و یا استفاده از مدل های کوتاه نیز مفید هستند. در صورتی که می خواهید موهایتان را رنگ نمایید توجه داشته باشید که سایه های روشن تر رنگ، کم پشتی موها را کمتر نشان می دهد و از این نظر بهتر هستند.

کاشت مو

یکی از دلایل مهم کم پشتی موها در خانم ها کمبود آهن است و لذا پس از ارزیابی آهن بدن با تست های آزمایشگاهی و در صورت لزوم مصرف  داروی مناسب (فقط با تجویز پزشک)، استفاده از مواد غذایی سرشار از آهن مانند گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و سبزیجات دارای برگ های سبز تیره توصیه می گردند. مصرف ویتامین C به بدن کمک می کند تا بتواند آهن بیشتری جذب نماید. اگرچه موی در حال رشد نیاز زیادی به پروتئین دارد ولی استفاده بیش از حد لزوم از مواد پروتئینی تاثیری  در رشد موها نداشته و توصیه نمی شود.

محلول موضعی ماینوکسیدیل در مبتلایان به کم پشتی مو باعث بهبود شرایط شده و لذا توصیه می گردد و غلظت دو درصد آن برای خانم ها  کافی است. در حدود 5 درصد از کسانی که از این محلول استفاده می کنند دچار افزایش تعداد موها در صورت (معمولا گونه ها، بالای ابروها و گاهی لب بالا و چانه) شده با اینکه فرد اظهار می دارد که دارو را دقیقا به موضع کم پشت مالیده است. علت این پدیده مشخص نبوده ولی این احتمال است که دارو از طریق جریان خون به مناطق دیگر رسیده و یا اینکه اندکی از دارو به بالش مالیده شده و در حین خواب با صورت تماس پیدا کرده است. در هر حال با تداوم مصرف محلول موضعی معمولا این عارضه در عرض یک سال کاهش پیدا کرده و اگر هم دارو قطع شود موهای زاید به وجود آمده بعدا از بین می روند.

 قبلا برای درمان کم پشتی موها در خانم ها از استروژن استفاده می شد ولی در حال حاضر به دلیل تاثیر بیشتر محلول موضعی ماینوکسیدیل و مشخص نبودن فایده استروژن در این زمینه، استفاده از آن منسوخ شده است. هورمون درمانی برای بیماری های دیگر (مثل علایم یائسگی) می تواند بر موها تاثیر منفی یا مثبت داشته باشد. اگر خانمی در حال مصرف پروژسترون است بایستی از پزشک خود بخواهد که از پروژسترون های نسل سوم که شباهت کمتری به آندروژن ها داشته و لذا ضرر کمتری برای رشد موها دارند استفاده نماید.

سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون نیز گاهی برای کم پشتی موها در خانم ها استفاده می شوند. قرص فیناستراید که برای طاسی مردانه در آقایان استفاده می شود به هیچ عنوان در خانم ها کاربرد نداشته و نباید مصرف شود.

 شما می توانید از مقالات مرتبط کاشت مو در سایت پریتی میکرز و فیلم های تهیه شده دیدن فرمایید.

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه