ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
30 اردیبهشت 1395
ماساژ درمانی
معنی واژه ماساژ درمانی در واقع این است که ازنیروی دست برای درمان و و رهایی از درد برخی از بیماری های استفاده شود .

تاریخچه ماساژدرمانی

در واقع تاریخچه استفاده از ماساژ برای درمان در طی های سنتی و قدیمی به هزاران سال چیش مخصوصا در کشورهایی مانند چین و هند وجود داشته است . در واقع در طب باستانی و سنتی به این موضع اعتقاد داشته اند که با استفاده از دست ها می توان بیماری های مختلف بدن را شناسایی کرد و از طریق انتقال انرژی به آن ناحیه روند درمان را سرعت ببخشیم .معمولا از روش ماساژ درمانی برای تمام نواحی بدن می توان استفاده کرد اما یکی از پر کاربرد ترین قسمت ها برای استفاده از روش ماساژ درمانی نواحی پوست و عضلات می باشد .

 

تعریف ماساژ درمانی

ماساژ‌درمانی هم در طب سنتی وجود دارد و هم در طب نوین که در طب سنتی با حرکات دست، کشش‌ها و فشار‌های خاص روی نقاط مختلف بدن انجام می‌شده و در طب نوین تحت عنوان یکی از شاخه‌های فیزیوتراپی انجام می‌شود که علاوه بر استفاده از حرکات دست، از تجهیزات و دستگا‌ه‌های مختلفی نیز استفاده می‌شود.

ماساژ لاغری

چگونگی تاثیر ماساژ

این روزها با تحقیق در روش های قدیمی ماساژ درمانی و شناخت و ریشه یابی روش صحیح آن به این نتیجه رسیده اند که روش علمی ماساژ درمانی استفاده هم زمان از ماساژ به همراه فعالیت ها و حرکت های ورزشی است . در واقع در ماساژ درمانی مواد زاید و غیر مفید که در نتیجه حرکت زیاد و بیش از حد ماهیچه ها و یا آسیب دیدن بافت عضلات باعث به وجود آمدن درد، اسپاسم و گرفتگی عضلات می شود را از بدن خارج می کند مانند اسید لاکتیک به ، این صورت که در طی ماساژ نواحی بدن در آن قسمت جریان خون و گردش خون بیشتر می شود و از طریق آن اکسیژن رسانی به سلول ها بیشتر می شود و در نتیجه این امر سبب دفع مواد سمی از بدن می شود . گاهی نیز ممکن است کشیدگی در یک عضله سبب ایجاد فشار بر روی رگ ها و عروق خونی شود و سبب مسدود شدن این عروق شود که به همراه آن درد برای فرد ایجاد می شود ، استفاده از ماساژ سبب شل شدن عضله می شود و فشار کمی به عروق وارد می شود و در طی آن درد نیز کاهش میابد .

 چگونگی تاثیر ماساژ

یکی از مزیت های روش های درمان با استفاده از ماساژ در بدن این است که اندروفین که در بدن سبب کاهش درد است بیشتر ترشح می شود و هورمون سروتنین که کار آن ایجاد تعادل خلق و خوی و رفتار است نیز بیشتر ترشح می کند و سبب کم شدن ترشح کورتیزول که هورمون ایجاد استرس است نیز می باشد به همین دلیل استفاده از ماساژ برای بیماران روحی و پر استرس بسیار مفید است .

 تعریف ماساژ

به دلیل تحقیق های بسیاری که در سراسر دنیا بر روی روش های سنتی طبی از جمله ماساژ درمانی شده است اکثر مناطق و محدوده های دنیا روش های خاص خود را برا ی ماساژ دارند که در هر کدام از این روش ها سعی بر آن شده است تا از فرهنگ و اعتقادات همان ملل استفاده شود . به عنوان مثال ماساژ سنتی اروپایی که بر اساس متد های طب اروپایی است و ماساژ شرقی که بر اساس فرهنگ ملل چین بنا شده است .

انواع ماساژ های موجود در حالت کلی به شاخه های زیر تقسیم می شوند .


 • ماساژ شرقی

تكنیكهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می كنند .این متد ها شامل طب فشاری و شیاتسو می باشند.

 • ماساژ معاصر غربی

این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیك شامل تكنیكهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل ماساژ عصبی، ماساژ ورزشی و میوتراپی می باشد.

 • ماساژ سنتی اروپایی

شامل متدهایی بر اساس فیزیولوژی و آناتومی طب غرب ی. پنج تكنیك دست ورزی بافت های نرم بدن در آن مورد استفاده قرار می گیرند .

 • ماساژ در روش های اصلاح حرکت و ساختار

 • ماساژ سوئدی یا ماساژ ریلکس کردن

 •  
   
 • ماساژ عمیق بافت: 

  ماساژ عمیق بافت می‌تواند به همراه ماساژ سوئدی برای کاهش گرفتگی از عضلات موجود در سطح عمیق‌تر بدن و بافت‌های ارتباطی در گردن و قسمت بالای کمر مورد استفاده قرار گیرد. هنگام استفاده از ماساژ عمیق بافت، فشار عمیق‌تر بر لایه‌های عضلانی وارد می‌شود. و تمرکز بر آزاد سازی نقاط به هم گره خورده یا بافت‌های آسیب دیده می‌باشد که ممکن است باعث گردن درد، کمر درد، درد شانه و… شده باشند.
 • درمان نقطه محرک:    

  در این روش ماساژ درمانی از یک فشار ثابت و یکنواخت برای آزاد سازی اسپاسم عضلات بدن و بهبود گردش خون به نواحی نیازمند درمان (کمر، گردن، پا، شانه و…) استفاده می‌شود. معمولاً نقاط یا گره‌های خاص ایجاد شده در عضلات باعث ایجاد درد می‌شود و به همین خاطر در این روش سعی می‌شود این نقاط آزاد شده و از هم باز شوند.
 • شیاتسو:      

  این روش ماساژ درمانی یک نوع از ماساژ ژاپنی است که در آن ماساژ دهنده از وزن بدن خود برای وارد کردن فشار تدریجی به نقاطی از بدن که در طب چینی مهم هستند، استفاده می‌کند. در این حالت فیزیوتراپ با لمس کردن یا مالش دادن شبکه رگ‌های بدن که منبع جریان انرژی هستند (مریدین ها)،  احساس بهتری با ایجاد جریان انرژی در بدن بیمار به وجود می‌آورد.

 ماساژ

هر نوع از روش‌های ماساژ درمانی دارای مزایای خاص خود است و به همین خاطر لازم است شما درباره روش مناسب برای خود با فیزیوتراپ صحبت کنید. در این حالت شما ممکن است استفاده از یک روش ماساژ خاص را انتخاب کرده یا ممکن است ترکیبی از روش‌های متنوع ماساژ را در جلسات مختلف انتخاب نمایید. صرف نظر از انتخاب انجام شده، شما به زودی متوجه خواهید شد که چگونه ماساژ می‌تواند احساس راحتی بیشتر و کاهش درد، فشار و گرفتگی را برای شما به همراه داشته باشد.

ماساژ

کاربردها

ماساژ درمانی دیسک کمر و کمر درد

گرفتگی عضلات در قسمت پایین یا بالای کمر/ گردن

 استئو آرتریت (آرتروز) ستون فقرات

فیبرومیالژیا

تسکین درد و ناراحتی

ریلکس شدن و بهبودی

ماساژ درمانی برای سیاتیک

ماساژ درمانی برای درد گردن

ماساژ برای رفع گرفتگی عظلات

نحوه ماساژ


مدت ماساژ برای اندام های مختلف ۱۰ الی ۲۰ دقیقه کافی است که باید هر روز یا یک روز در میان انجام شود.

ماساژدرمانی نیز مثل هر روش درمانی دیگر باید به طور منظم انجام پذیرد.

هر موقع روز برای ماساژ مناسب است، ولی بهترین موقع، حداقل دو ساعت پس از غذا خوردن است.

نکته بسیار مهم در اینجا اینکه، ماساژ درمانی باید از سوی افراد متخصص، آموزش دیده و مجرب که با اصول پزشکی آشنا هستند و می‌توانند تشخیص صحیحی از مشکل بیمار داشته باشند، انجام شود. مشاوره با پزشک معالجتان قبل از شروع این روش نیز توصیه می‌شود

خواص ماساژ

موارد ممنوع

سابقه جراحی جدید، برخی بیماری‌های شدید پوستی، التهاب حاد مفاصل، حاملگی، تب بالا، آنوریسم و نیز سابقه سوختگی، اسکار زخم، ادم، عفونت، واریس، التهاب، آبسه و زخم باز در موضع از مواردی است که نباید برای درمان آنها از ماساژ استفاده کرد.

 آیا می دانستید ماساژ باعث لاغری نیز می شود؟ با مقاله مربوطه در پریتی میکرز همراه شوید.

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه