ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
12 آبان 1394
آيا ماساژ مي‌تواند موجب لاغري بشود؟
بله-رژيم‌غذايي مناسب و ورزش در کنار ماساژ مي‌توانند در کاهش بافت چربي و تناسب اندام نقش داشته باشند. نکته ديگر اينکه ماساژ سبب کاهش استرس در بدن مي‌شود. کاهش استرس خود موجب افزايش حساسيت بدن به انسولين و کاهش سريع‌تر وزن مي‌شود

هدف از انجام ماساژ چيست؟

 به‌طور کلي، ماساژ به منظور کاهش موقتي درد، اضطراب، افسردگي و فشار خون، افزايش ترشح اندورفين، بهبود جريان خون لنفاوي و بهبود خواب انجام مي‌شود و باعث بهبود گردش مواد مغذي در خون و عضلات شده و متابوليسم را در بدن افزايش مي‌دهد. حتي بعد از ورزش، ماساژ باعث دريافت ريزمغذي‌ها و ترميم عضلات نيز مي‌شود؛ به طوري كه با افزايش جريان خون سبب مي‌شود مواد زايدي نظير اسيدلاکتيک و اسيدکربنيک که بعد از ورزش در عضلات تجمع مي يابند، از بدن خارج شوند

چقدر زمان لازم است تا ماساژ در کنار رژيم‌غذايي و ورزش، تاثير خودش را نشان دهد؟

هر برنامه جديدي، حداقل 4 تا 6 هفته زمان لازم دارد تا بدن را از وضعيت قبلي به وضعيت جديد تغيير دهد ولي فايده‌اي که فرد از ماساژ مي‌برد، در همان جلسه اول يا در هفته اول، خود را نشان مي‌دهد.

آیا ماساژ و استفاده از دستگاه‌های لرزاننده موضعی در درمان سلولیت موثرند؟

براي درمان چاقي (اضافي وزن و بافت چربي بدن به‌طور هماهنگ) استفاده تنها از ماساژدرماني بدون تغيير در رژيم غذايي، هيچ تاثيري در کاهش وزن ندارد ولي درباره سلوليت بايد گفت که ماساژ و يا استفاده از دستگاه‌هاي لرزاننده موضعي موجب افزايش جريان خون و لنف به اين مناطق مي‌شود و طبيعتا با افزايش خون‌رساني و ارتعاش در اين نواحي سموم راحت‌تر دفع شده و اندازه اين گلوله‌هاي چربي به تدريج کوچک‌تر مي‌شود.

امروزه دستگاه‌هاي متنوعي در بازار براي کاهش سايز نواحي گوناگون بدن تبليغ مي‌شود ولي بايد دقت کرد که ابتدا افراد بايد تشخيص بدهند که مبتلا به سلوليت هستند (به اين دستگاه‌ها احتياج دارند) و يا اينکه اضافه وزن دارند (نيازي به دستگاه نيست).شماری از روش های موقت و ناکارآمد درمان چاقی

 • سونا

سبب تعریق و دفع آب بدن می شود اما تاثیر چندانی در حذف بافت چربی ندارد. در این روش کاهش وزن موقتی است و وزن از دست رفته با مصرف آب و مایعات بازگشت می کند.

 • ترموتراپی (گرما درمانی)

در این روش با تابش اشعه مادون قرمز به بدن بافت زیر جلدی گرم شده و آب بدن تبخیر می شود. در اینجا نیز کاهش وزن موقتی و برگشت پذیر است.

 • تشک و لباس های لاغری

استفاده از تشک و لباس های لاغری مانند دو روش فوق موجب تعریق و از دست رفتن آب می شود و به همین خاطر با مصرف مجدد آب وزن بدن بازگشت می کند. البته در درمان چاقی های موضعی استفاده از این لباس ها سودمند است که در آینده توضیحات لازم درباره آن داده خواهد شد

لباس لاغری.

 • بادی رپ

در این روش نوارهایی که حاوی ترکیبات دریایی (به خصوص نوعی جلبک) هستند با آب خیس شده و به دور قسمت های مختلف بدن بسته می شوند. این ترکیبات در تماس با آب ایجاد حرارت کرده و آب بدن را در آن نواحی تبخیر می کنند، از سوی دیگر استفاده از بادی رپ موجب جمع شدن و سفت شدن پوست  می شود. در نتیجه سایز بدن در قسمت های مورد نظر کاهش می یابد. واضح است که در اینجا لاغری اتفاق نمی افتد و حذف بافت چربی وجود ندارد و یا ناچیز است به همین دلیل کاهش سایز و وزن موقت است و پس از مدتی بازگشت می کند

بادی رپ.

 • ماساژ درمانی

روش مناسبی برای ریلکس و شلی عضلات و بدن است اما برای لاغر شدن موثر نیست زیرا چربی بدن دفع نمی شود. در این روش تنها چربی ها جابه جا شده و سایز بدن کاهش می یابد که متاسفانه این کاهش سایز نیز موقت است و با قطع ماساژ، بدن به حالت اول خود بازگشت می کند. کسانی که مایلند برای درمان چاقی موضعی از ماساژ استفاده کنند باید حتما رژیم غذایی داشته باشند و ترجیحا همراه با آن از محصولات لاغری موضعی استفاده کنند تا پس از خاتمه دوره ماساژ مجددا چاق نشوند.

 • گوشواره و دستبند مغناطیسی (لاغری)

مشابه طب سوزنی عمل می کنند و در صورت استفاده مداوم ممکن است اشتها را کاهش دهد آنجایی که استفاده از گوشواره و دستبند مغناطیسی سبب بروز سردرد و سرگیجه می شود نمی توان آنها را برای مدت طولانی به کار برد. طبیعی است که با قطع استفاده اشتها بازگشت می کند.

 • تمرینات بدنسازی و ائروبیک
اگرچه تمرینات بدنسازی و ائروبیک مفید هستند و سبب بهبود روحیه، تقویت عضلات بدن، تناسب اندام و کاهش سایز قسمت های خاص بدن می شوند اما من شخصا آنها را برای لاغر شدن و کاهش وزن توصیه نمی کنم زیرا اثر لاغر کننده آنها محدود است و با قطع تمرینات مجددا وزن بدن افزایش یافته و چاقی بازگشت می کند و گاهی حتی بیشتر از قبل.

 

 •  آب درمانی

با وجودی که در مورد آب درمانی تبلیغات زیادی صورت گرفته و تاثیر مثبت آن در درمان بعضی بیماری ها به اثبات رسیده است اما استفاده از این شیوه برای درمان چاقی توصیه نمی شود. در آب درمانی مواد خوراکی به طور کامل حذف و تنها از آب، دم کرده های گیاهی مانند گل گاو زبان، گل بابونه، نعناع و چای کم رنگ استفاده می شود.  اگرچه پیروی از این روش به خصوص در ابتدای کار وزن را کاهش می دهد اما این کاهش وزن تنها به خاطر حذف بافت چربی نیست بلکه عضلات، استخوان ها و سایر بافت های بدن تحلیل رفته و آب بدن نیز از دست می رود.  بروز سنگ های صفراوی، اختلال کار دستگاه گوارش، بی نظمی ضربان قلب، اختلالات کلیوی، حملات نقرسی، اختلالات عصبی – روانی از عوارض آب درمانی می باشد. حتی مرگ نیز در افراد آسیب پذیر گزارش شده است.
به علاوه در نتیجه عدم دریافت غذا به مدت طولانی، سوخت و ساز بدن کاهش و تمایل به جذب و ذخیره غذا افزایش می یابد. بدین ترتیب با پایان آب درمانی و بازگشت به تغذیه عادی وزن بدن به سرعت زیاد شده و در مدت کوتاهی به وزن اولیه می رسد وحتی ممکن است از ابتدای کار نیز بیشتر شود

آب درمانی.

 • کمربندهای بدنسازی (لاغری)

این کمربندها که در ایران به نام کمربندهای لاغری معروف شده اند  در دو دسته عمده قرار می گیرند-

 • کمربندهای ماساژور
نظیر ماساژ درمانی بدن را ماساژ داده و موقتا چربی ها را جابجا می کنند و با قطع استفاده بدن به  حالت اول باز می گردد

 

کمر بند لاغری.

 • کمربندهای فارادیک

ایجاد امواج الکترومغناطیس فارادیک می کنند (مشابه دستگاه های فارادیک) و این  امواج موجب انقباض و انبساط عضلات می شوند. چنانچه این نوع کمربند برای مدت نسبتا طولانی در ناحیه خاصی از بدن به کار رود می تواند سبب تقویت عضلات آن ناحیه شود.  در خارج از ایران این کمربندها برای بدنسازی و تقویت عضلات تولید و استفاده می شوند. در ایران مصرف کنندگان تحت تاثیر تبلیغات موجود برای لاغر شدن از این کمربندها استفاده می کنند (مثلا در ناحیه شکم. گاهی پس از مدتی استفاده مداوم عضلات شکم تقویت شده (مانند آنچه در دراز و نشست روی می دهد) و شکم را به داخل می کشند و سایز شکم کاهش می یابد. در این حالت مصرف کننده تصور می کند لاغر شده است اما با قطع استفاده، پس از مدتی مجددا شکم بیرون افتاده و او متوجه می شود که لاغر نشده و چربی شکم از بین نرفته است بلکه تنها یک کاهش سایز موقت داشته است .فارادیک را در یک مقاله به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

  با پریتی میکرز و روش های لاغری آن همراه باشید. چنانچه مایل به رژیم نیستید، روشهای غیر جراحی های لاغری مانند کوتیشن را امتحان کنید.

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه