ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
8 بهمن 1396
8علت،عوارض و درمان بی خوابی
آیا از آن دسته افرادی هستید که بعد از چند ساعت خوابیدن، نیمه شب بیدار می شوید و برای دوباره خوابیدن زجر می کشید؟

انواع اختلال بی خوابی

دو نوع اختلال بی خوابی، معروف به بی خوابی اولیه و ثانویه وجود دارند:

بی خوابی اولیه: به این معنی که فرد مشکل در خوابیدن را گزارش می کند، بدون اینکه این وضعیت به مشکل سلامتی و یا بیماری خاصی مرتبط باشد.

بی خوابی ثانویه: به این معنی که دلیل اختلالات بی خوابی در فرد یک بیماری زمینه ای است. بیماری هایی نظیر آسم، افسردگی، آرتریت، سرطان، و البته سوزش سر دل و درد بدن و یا مصرف محرک هایی نظیر الکل می توان علت زمینه ای این اختلالات بی خوابی باشد.

مهم‌ترین علل بی‌خوابی را به این ترتیب می‌توان طبقه‌بندی کرد:

 بی خوابی

۱) عوامل محیطی مانند سر و صدا

۲)‌ استرس 

۳) مشکلات جسمی و ابتلا به بیماری‌ها

۴) عوامل روحی-روانی

۵) عواملی برهم زننده سیکل خواب و بیداری طبیعی بدن

در بسیاری از مشاغل افراد مجبورند که شب تا صبح را بیدار بمانند. شب‌بیداری باعث به هم ریختن ریتم خواب و در نهایت بی‌خوابی در این افراد می‌شود مانند پرستاران، پزشکان، نگهبانان، کارمندان اورژانس، آتش‌نشان‌ها، خلبانان، رانندگان و .... همچنین کسانی که به غرب یا شرق دنیا مسافرت می‌کنند موقع خواب و بیداری خود، دچار مشکل می‌شوند.

6 ( کافئین، نیکوتین و الکل. قهوه، چای، نوشابه و سایر نوشیدنی های کافئین دار محرک های شناخته شده ای می باشند. نوشیدن قهوه در ساعات عصر و پس از آن مانع خوابیدن شما در شب می شود.

7 (خوردن غذای سنگین در اواخر شب

8 (مصرف دارو

 

عوارض بی خوابی و کم خوابی شبانه

1.کج خلقی

2.کاهش بینایی

3.آسیب پذیری در مقابل بیماری ها

4.اختلال تکلم

5.مشکلات سیستم گوارشی

6.پر ادراری:زمانی که انسان به خواب می رود، سیستم تولید ادرار در بدن فرآیند آرامتری را در پیش می گیرد اما زمانی که فردی در طول شب بیدار می ماند، خبری از فرآیند آرام تولید ادرار نیست

7.توهم و خیال

 

درمان بی خوابی با گیاهان دارویی و مواد طبیعی

دمنوش رازیانه

 نوشیدن دمنوش رازیانه قبل از خواب می تواند معده را آرام کند، اشتهای آخر شب را کاهش می دهد و به طور کلی، بدن را آرام می کند.

 

دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب

دمنوش سنبل الطیب از ریشه ی گیاه سنبل الطیب درست می شود و آرام بخشی نسبتاً قوی است. از این گیاه برای درمان مشکلات مختلفی همچون اختلالات خواب و اضطراب استفاده می شود.

دمنوش اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس درمانی سنتی برای رفع بی خوابی است و از روغن آن در حمام و رایحه ی درمانی استفاده می شود اما دمنوش آن هم مؤثر است. از لحاظ پزشکی ثابت شده است که تنها استشمام عطر اسطوخودوس قبل از خواب، میزان خواب عمیق (موج آرام) را افزایش می دهد.

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های شبانه است که قرن ها از آن به عنوان یک نوشیدنی خواب آور و آرام بخش استفاده می شود.دمنوش بابونه یکی از محبوب ترین دمنوش ها در سراسر جهان است و برای رفع استرس بسیار مفید است. بابونه علاوه بر آرام بخش بودن، تقویت کننده ی دستگاه ایمنی هم است و انتخاب بسیار خوبی برای دمنوش قبل از خواب است.

دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو به کاهش فشار عصبی، استرس و اضطراب کمک می کند و این بدین معناست که نوشیدن یک فنجان از به لیمو قبل خواب، می تواند راه خوبی برای سد کردن افکار مزاحم باشد.

شیر و مغز بخورید

توصیه محققان به بی خواب ها، خوردن یک مشت مغز آجیل و یک لیوان شیر قبل از خواب است. پژوهشگران بر این باوردند که با اضافه کردن این دو مورد به رژیم غذایی بی خواب ها می توان مشکل شان را کمرنگ کرد.

 

 کیوی بخورید

یکی از میوه هایی که به درمان بیخوابی کمک میکند کیوی است . محققان می گویند اگر 4 هفته به رژیم غذایی تان کیوی اضافه کنید، بی خوابی تان از بین می رود. آنها به شرکت کنندگان یک تحقیق، یک ساعت قبل از خواب دو کیوی دادند و مشاهده کردند که کیفیت خواب آنها بالاتر رفته است.

 

آلبالو بخورید

آلبالو

از نظر محققان ملاتون موجود در آلبالو می تواند بر مغز بی خواب ها تاثیر مفیدی بگذارد و باعث تنظیم شدن چرخه خوابشان شود. محققان می گویند دو وعده خوردن این میوه در صبح و شب می تواند به تنظیم شدن خواب افراد کمک کند.

 

 یوگا کار کنید

یوگا

اگر میانسال هستید و بعد از یائسه شدن به بی خوابی دچار شده اید، گذشته از اضافه کردن خوراکی های گفته شده، باید با ورزش هم آشتی کنید. محققان می گویند ورزش یوگا بیشتر از هر راه دیگری می تواند به تنظیم شدن خواب خانم های یائسه کمک کند.

 

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه