ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
1 اسفند 1396
چرا نباید قوز کنید؟و راه هایی برای درمان قوز
قوز کردن عادت بسیار غلطی است چرا که گذشته از نامناسب بودن وضعیت فیزیکی فرد باعث فشار آمدن به ریه و قلب می شود و همچنین قد فرد را کوتاه تر نشان می دهد.

قوز کردن عادت بسیار غلطی است چرا که گذشته از نامناسب بودن وضعیت فیزیکی فرد باعث فشار آمدن به ریه و قلب می شود و همچنین قد فرد را کوتاه تر نشان می دهد.قوز کردن مشکلی است که خیلی ها با اون درگیر هستند خصوصا" خانم ها.لازم است بدانید در ستون فقرات سه انحنا وجود دارد که ستون فقرات را به شکل S نشان می دهد.وقتی که انحنای پشت از حد معمول خود خارج شد و بدن به شکل C در آید به آن قوز می گویم.اصطلاح قوز کردن یک اصطلاح عامیانه برای این ناهنجاری است چرا که در واقع نام اصلی این ناهنجاری کیفوز است.

قوز کردن

در اين وضعيت علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب و کوتاه به نظر رسیدن قدتان، افتادگی شانه‌ و كتف‌ها، جلوآمدن سر، كاهش قدرت حركت اندام‌ فوقانی و در حالت شديدتر، درد يا كاهش ظرفيت تنفسي اتفاق می افتد.
علت به وجود آمدن قوز:

 

قوز کردن همیشه به شیوه و الگوی غلط زندگی باز نمی گردد، بلکه در برخی موارد علت بروز آن مادرزادی یا شخصیتی است و در سنین کهنسالی نیز بسیاری را گرفتار می کند.
بد قرار گرفتن بدن بخصوص هنگام نشستن، تلویزیون دیدن، کار کردن با کامپیوتر یا حتی انجام تکالیف از سوی دانش آموزان از دلایل اصلی قوز کردن است.

چرا نباید قوز کنیم؟

قوز نکنید

قوز کردن عادت غلطی است که به گفته پزشکان منجر به کاهش جریان خون شده و باعث چاقی می گردد.به گزارش اسپوتنیک، در شبکه های اجتماعی مطلبی در مورد عادت قوز کردن و عواقب آن به اشتراک گذاشته شده است که به علت توصیه های موجود در آن بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.قوز کردن عادت غلطی است که بسیاری از مردم از دوران تحصیل و پس از آن به آن مبتلا می شوند و هر چه از آن می گذرد از بین بردن و ترک این عادت بسیار سخت تر می شود. 

 

همچنین وقتی قوز می کنید استخوان های مهره بر انتهای عصب ها فشار آورده و فشار بر روی اندام ها افزایش می یابد. این اتفاق سبب می شود که اندام های شکم از حرکت ایستاده و فعالیت قلب با اختلال انجام شود. از دیگر عوارضی که عادت قوز کردن بر بدن دارد تغییر شکل اندام های داخلی و ستون فقرات است که در کهنسالی تبدیل به قوز دائمی خواهد شد.

 درمان قوز 

قوز 

قبل از انجام هر ورزشی باید وضعیت صحیح نشستن، راه رفتن، ایستادن و  مهمتر از همه درست نشستن پشت کامپیوتر رو یاد بگیرید! 

حرکت پل


می‌توانید این حرکات را به شکل حرکات ایزومتریک (چیزی شبیه به حرکت پلانک معکوس ) انجام دهید یا تنه را پایین بیاورید و حرکت را تکرار کنید.
حرکت کششی صلیبی شکل


قرار گرفتن در حالت نشسته به مدت خیلی زیاد باعث کوتاه شدن قسمت‌های بالایی و پایینی پشت، و در نهایت نامناسب شدن وضعیت قامت فرد می‌شود. 
کشش صلیب آن‌قدر برای اصلاح این عضلات کوتاه شده مناسب است که باید آن را هر روز انجام دهید.

نحوه انجام: برای انجام این ورزش برای رفع قوز پشت سر پا به حالت صاف بایستید، دست‌هایتان را به کنار باز کنید و آن‌ها را تا شانه بالا بیاورید. طوری مچ دست‌هایتان را بچرخانید که انگشتان شستتان رو به عقب قرار بگیرند، و دست‌هایتان را به حالت کشش دادن به سینه عقب ببرید. کمی در همین وضعیت بمانید و سپس به وضعیت اولیه برگردید. این حرکت را تکرار کنید.

چرخش ستون فقرات سینه‌ای


انجام حرکات چرخشی ستون فقرات سینه‌ای برای افزایش توانایی حرکت دادن منطقه ستون فقرات سینه‌ای ضروری است.‌ منطقه ستون فقرات سینه‌ای برای خم شدن، کشیده شدن و چرخیدن تکامل یافته است. افراد مبتلا به قوز کمر توانایی کمی در حرکت دادن این منطقه دارند، بنابراین با انجام حرکت چرخش ستون فقرات سینه‌ای خواهند توانست به خوبی با این مشکل مقابله کنند.

نحوه انجام: طوری روی چهار دست و پا قرار بگیرید که دست‌هایتان کاملاً کشیده شده و دقیقاً روبروی شانه‌هایتان قرار بگیرند. دست راستتان را بلند کنید و آن را پشت سرتان نگه دارید. آرنجتان را به زیر عضلات سمت چپ سینه خود بچرخانید. این چرخش را در جهت عکس انجام دهید تا جایی که آرنجتان بالای سرتان قرار گیرد، و تلاش کنید تا جایی که امکان دارد آرنجتان را بچرخانید. اگر با نگاهتان آرنج متحرک را دنبال کنید این ورزش برای قوز پشت مؤثرتر خواهد شد.

لغزاندن اسکاپولا (استخوان کتف) روی دیوار

لغزاندن اسکاپولا (استخوان کتف) روی دیوار

تمرین لغزاندن اسکاپولا روی دیوار علاوه بر بهبود قابلیت حرکت شانه‌ها، با کشیده کردن ستون فقرات سینه‌ای باعث متحرک شدن این قسمت از ستون فقرات نیز می‌گردد. این تمرین، که عضلات منقبض کننده شانه‌ها را نیز تقویت می‌کند، به عنوان یکی از بهترین تمرینات درمانی برای قوز کمر شناخته می‌شود.

نحوه انجام: حدود 30 سانتی‌متری یک دیوار بایستید، طوری که پشتتان به آن باشد. در حالی که دست‌هایتان به شکل «W» است و کف دست‌هایتان رو به بالا است، دست‌هایتان را آن‌قدر به طرف بالای دیوار هل بدهید که به شکل «Y» دربیایند. شانه‌هایتان را جمع کنید و دست‌هایتان را دوباره به حالت «W» درآورید.

دراز کشیدن به حالت Y

قوز

این ورزش بی‌نظیری است که مربی افسانه‌ای، جو دیفرانکو، آن را نام‌گذاری کرده است. فواید این ورزش عبارتند از تقویت عضلات چرخش دهنده در قسمت بالایی پشت و همچنین بهبود توانایی حرکت دادن نواحی قفسه سینه و شانه‌ها.

نحوه انجام: روی شکم دراز بکشید طوری که سرتان روی زمین باشد و قسمت پایینی پشتتان را کمی به داخل قوس دهید. در حالی که دست‌هایتان را به حالت «Y» جلوی خود باز کرده‌اید و انگشتان شستتان رو به بالا هستند، دست‌هایتان را به شکل یک قوس به عقب هل بدهید تا جایی که دست‌هایتان به پشت کمرتان برسد (چیزی شبیه حالت دستبند زدن). دست‌ها را با یک قوس معکوس به حالت اول برگردانید.

اگر این ورزش را به طور صحیح انجام دهید در پایان در قسمت بالایی پشت احساس گرمی خوشایندی خواهید داشت؛ این حرکت برای گرم کردن قسمت بالایی پشت قبل از بلند کردن وزنه مناسب است.

حرکت کششی با چهارچوب در و خوابیدن روی رول فومی از دیگر ورزش ها برای درمان قوز پشت کمر است.


توجه داشته باشيم كه دقت در انحراف ستون فقرات ضروری است زيرا درمان در مراحل اوليه راحت‌تر و معمولا انحراف قابل‌برگشت است اما با مزمن شدن و ايجاد عوارضی مثل بيرون‌زدگی ديسك، آرتروز و… درمان بسيار مشكل‌تر و گاهی غيرممكن می شود.
حالت نامناسب نشستن و ایستادن نه تنها روی ماهیچه ها بلکه روی فرم دندان ها هم تاثیر می گذارد. در موارد حاد باید به دندانپزشک مراجعه نمایید.

صاف نشستن

برای دیدن ویدیوی این ورزش ها برای درمان قوز،به اینستاگرام ما سر بزنید.

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه