ورود اعــضــاء
گروه خدمات و محصولات
لیست زیرگروه
موقعیت مکانی
امکانات
جستجو
حمــایت کنندگــان
7 بهمن 1396
استرس در زنان و راه های کنترل آن
استرس در تمام افراد وجود دارد فقط سطوح آن متفاوت است. برخی از افراد با کوچکترین اتفاقی سریعا استرس می گیرند و برخی نیز در هنگام بروز مشکلات بر استرس خود غلبه می کنند. به طور معمول زنان نسبت به مردان استرس بیشتری دارند و این موضوع مربوط به فیزیولوژی بدنی و هورمون های آنهاست.

استرس و زنان سیاستمدار

یك نظریه جالب به نام جنگ و گریز وجود دارد كه می گوید آدم ها وقتی دچار استرس می شوند یا می ایستند و مبارزه می كنند و یا باروبنه را جمع كرده و فرار را بر قرار ترجیح می دهند. در یك مطالعه روان شناختی مشخص شده خانم ها از این دو روش استفاده نمی كنند و به جای آن راه سازش و دوستی را انتخاب می كنند، یعنی سعی می كنند آدم های دورو اطراف را نگه دارند و به وسیله ارتباط با دیگران مشكل را حل كنند. در سازش، فرد سعی می كند با تطبیق خودش با محیط، امنیت ایجاد كرده و استرس را كم رنگ تر كند و در دوستی، فرد شبكه اجتماعی را خلق كرده و آن را حفظ می كند تا در چنین شرایطی از او حمایت كند. در مطالعه ای كه ذكر شد علت انتخاب این راهكار در زنان وجود هورمون های جنسی زنانه واكسی توسین ذكر شده است. در حالی كه مردها از همان نظریه اول استفاده می كنند.

 

۱۰ تاثیر مخربی که استرس می‌تواند بر روی بدن خانم‌ها بگذارد

۱. کاهش میل جنسی

۲. قاعدگی‌های نامنظم

۳. آکنه و جوش

۴. ریزش مو

۵. اختلال در هضم غذا

۶. افسردگی

۷. بی‌خوابی

۸. افزایش وزن

۹. کاهش باروری

۱۰. افزایش احتمال سکته‌ی مغزی و حملات قلبی

طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ روی ۲۲هزار زن صورت گرفت، احتمال وقوع سکته‌ قلبی در زنانی که در محل کار در معرض استرس شدید قرار دارند، نسبت‌به زنانی که در مشاغل کم‌استرس فعالیت می‌کنند، ۴۰درصد بیشتر است. سکته مغزی نیز در میان افرادی که زندگی پراسترسی دارند، شایع‌تر است.

 

 

راه‌های كاهش ‌و کنترل استرس

1.ورزش كنید

ورزش کردن

2.نفس عمیق بکشید(همراه با تنفس  عمیق، اکسیژن بیشتری وارد بدن شما می شود که می تواند منجر به آرامش ذهن و بدن شما شود.)

3.عشق بورزید

4.چای داغ بنوشید

نوشیدن چای داغ

5.تغذیه سالم فراموش نشود(اما تغذیه قلیایی به جای تغذیه اسیدی برای کاهش استرس توصیه می شود. غذاهایی که خواص قلیایی زیادی دارند مانند: جوش شیرین، لیمو شیرین، عدس، پیاز، آناناس، تخمه کدو، تمشک سیاه، سیب زمینی شیرین، آب سبزیجات و هندوانه است)

6.سعی كنید ظاهر خوبی داشته باشید(هنگامی كه شما مراقب ظاهرتان هستید، بیشتر احساس اعتماد به نفس می‌كنید)

7.موسیقی گوش کنید

8.سپاس‌گذار باشید(لیستی از یک یا چند مورد از چیزهایی را که باید قدردانشان باشید در کنار خود (نزدیک تخت‌خواب، داخل کیف‌پول یا روی میزکار) نگه دارید تا به شما برای یادآوری همه نعمت‌های خوبی که در کنارتان هست کمک کند)

9.اجازه دهید استرس به شما انگیزه دهد(این بار اگر استرس به سراغ تان آمد، دست به کار شوید. درمورد حجم کارهای هفتگی تان استرس دارید؟ همین امشب سه ساعت بیشتر بیدار بمانید تا فردا در کارتان جلو بیفتید. استفاده مثبت از استرس و دست به کار شدن، یکی از موثرترین شیوه های تسکین استرس است.)

10.ذهن خود را متمرکز کنید

11.یاد بگیرید که استرس تان را مدیریت کنید

12.صبح ها زودتر بیدار شوید

 

نظــرات کاربران
کاربر گرامی، برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد سایت شوید

تخفیف های ویژه